Paikkakuntakohtaiset keskustelut > Muu Suomi
Lapissa tuli ensilumi
Hankkija:
Länsi-Lappi on saanut kesän ensimmäisen lumipeitteensä, kun lämpötila laski yöllä alle nollan. Alin lämpötila -1,2 astetta mitattiin Saanatunturilla Enontekiöllä. Pakkasta oli myös Muonion Lankakerolla ja Sammaltunturilla sekä Kittilän Levillä.
- Mittarit ovat kahden metrin korkeudella olevissa kopeissa, joten maan pinnalla on pakkasta voinut olla muuallakin, sanoo meteorologi Inna Haapa Ilmatieteen laitokselta.
Hänestä lumen ja rännän tulo ei ollut kummoinenkaan yllätys.
- Vaikka muualla hikoillaan lämmön alla, Lapissa ei helteitä ole ollutkaan. Nyt on pohjoisen ja luoteen suunnalta virrannut kylmää Lappiin.
Tilastollisesti lumen tulo heinäkuussa ei hänestä ole kovin yleistä.
- Silti tunturille joskus vähän rätkähtää!
http://www.kaleva.fi/uutiset/lapissa-tuli-ensilumi/863778
Marauder:
Se ois nyt hyvä aika alkaa siellä etelässäkin vaihtaa talvirenkaat alle, tuntuu nuo ensilumet aina yllättävän siellä päin. ;D
Nasse:
Vai ollaan sitä jo Lapissa talven alussa kun ensilumet tulee jo lappiin heinäkuun lopussa...
pelleeerik:
Missäs kaikkialla sitä lunta jo on?
Lahdessakin sitä oli viikonloppuna paikkapaikoin, mutta ei kait sitä vielä ensilumeksi voida sanoa, vai voidaanko jos maa ei ole täysin valkea.
Bajari:
--- Lainaus käyttäjältä: pelleeerik - Marraskuu 22, 2011, 02:28:34 ap ---Missäs kaikkialla sitä lunta jo on?
Lahdessakin sitä oli viikonloppuna paikkapaikoin, mutta ei kait sitä vielä ensilumeksi voida sanoa, vai voidaanko jos maa ei ole täysin valkea.
--- Lainaus päättyy ---
Joensuuhun tuli eilen muutam sentti lunta
Navigaatio
[0] Viestien etusivu
[#] Seuraava sivu
Siirry pois tekstitilasta