Pasinkin videollaan mainostava JVC:n tallentava dvd-soitin sarjaa DR-M10XX omaa perusvikanaan virtalähteen elkot. 2200uF 10v kannattaa kaikki vaihtaa 16 v malleihin, ja muutkin virtalähteessä käytetyt elkot ovat huonoaatuisia ja tuppaavat kypsymään, joten hyvä on yleensä tuosta laitteesta vaihtaa ne kaikki. Erityisthuomio kuitenkin noihin 2200uF, ne kypsyvät ensimmäisenä.
DVD-asemaksi soittimeen käy ihan normaali LG:n 4040B. Ja jos laitteen firmware-versio on tai uudempi 1.48JR5, käy asemaksi myös LG:n mallit 4120B sekä 4163B. Jos laitteen firmware on vanhempi, tarvitsee se päivittää, mikä onnistuu tai sitten ei onnistu virallisen JVC-huollon kautta. Googlella voi etsiä pakettia muualtakin. Todennäköisesti eivät enää JVC:llä näin vanhan laitteen huollosta ole kiinnostuneita, kun takuuaikakin on umpeutunut vuosia sitten.
Pasi myös mainitsi, että laitteessa DVD-aseman ohjauskortti käy *tun kuumana. Tähän kannattaakin viritellä lisäjäähdytystä, ohessa vinkki eräältä foorumilta:

Ja yleisesti vielä LG:n tuon sarjan DVD-RW-asemiin, mitä tuossa JVC:ssäkin on käytössä. Niissä on ollut tyyppivikana, että on käytetty
huonolaatuista vaseliinia muovirattaissa. Aseman kuumetessa vaseliini kuivuu pois, ja rattaat käyvät kankeiksi, eikä lukupää enää liiku
kunnolla. Vika korjaantuu rattaat uudelleen paremmin lämpöä kestävällä vaseliinilla, itse olen käyttänyt ihan samaa tavaraa mitä autojenkin kanssa, ja hyvin on toiminut.