Pelaa pokeria Pasiradiota kuunnellessa. Parhaat pokerihuoneet ja nettipokeri sivustot löydät PokerListings.fi sivustolta.

Viheraho.info
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.
Toukokuu 19, 2012, 07:57:45 am

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Haku:     Tarkempi haku
Tue Pasiradion toimintaa
Lähetä tekstari numeroon 16242 Kirjoita viestiin P Väli ja viestisi.Viestin hinta on 1.90 e
Viesti näkyy myös osoitteessa http://www.pasiradio.com/pasiteevee.html

82730 viestiä 9828 aihetta kirjoittanut 1627 jäsentä
Uusin jäsen: MasaRadioFIN
* Etusivu Ohjeet Haku Kirjaudu Rekisteröidy
+  Viheraho.info
|-+  Energiantuotanto
| |-+  Ydinvoima, säteily Ydinvoiman riskit.
| | |-+  !!!!!Ö L JY Ä !!!!!!!
« edellinen seuraava »
Sivuja: [1] 2 3 Tulostusversio
Kirjoittaja Aihe: !!!!!Ö L JY Ä !!!!!!!  (Luettu 975 kertaa)
TV:stä tuttu Arto
Full Member
****
Viestejä: 1633


SäteilyIONI eroosiotaivaita by TVO/Forttum.


« : Syyskuu 01, 2010, 23:15:37 pm »

!!!!!ÖLJYÄ!!!!!

Sain kuulla jotain niin hämmästyttävää, että pitää nyt koota paloja yhteen ja tuumata tovi, mistä on kyse.

– Olen omin silmin nähnyt Olkiluodossa peräti kaksi noin 100m syvää porakaivoa, joiden vesi on totaalisen
juomakelvotonta, haisee petrolille ja veden saa jopa palamaan. Olkiluotoon alettiin näitä syvempiä porakaivoja
tekemään jatkuvasti lisääntyneen ydinaavikoitumisen kuivuuden takia. Eurajoen kunnalta ei ikinä syrjäseuduille ollut tullut mitään avustuksia. Ei pyöräteitä, sähköjä, teitä, siltoja, katuvaloja ei kerta kaikkiaan ikinä mitään. Mutta näiden aivojen jälkeen saatiin täysin yllättäen pikapikaa kunnan makeavesilinjat ja maailman kitsain kunta Eurajoki j o p a  maksoi osan putkituksista syrjäseuduille! Mitä ihmettä?!

– Posiva julisti kaikessa hiljaisuudessa kaikki yli 600m syvät maaperäsedimenttinäytteet, joissa oli ollut
runsaasti rikkonaisessa kalliotektoniikassa eloperäistä oseaanista materiaalia. Näitä näytteitä ei ole koskaan
julkaistu. Posiva on myös yllättäen alkanut sekä tulpata että lukita kaikki porauksensa putkilinjojen päät.
Ikään kuin niistä nousisi räjähtäviä kaasuja. Todella outoa. Esimerkiksi Voima lehteen antamassani muutaman vuoden takaisessa haastattelussani Posiva teki kaikkensa kieltääkseen tämän ihmeellisen syvyyden rajauksensa todeksi,
mutta viimein myönsi, ettei tietoja vaan jostain syystä anneta.

– 1.9.2010 Suomen ympäristöministeriö antoi yllättäen ukaasin jonka mukaan ennen täysin ongelmattomat
lämpökaivojen poraamiset oli joka ikinen hyväksytettävä ympäristöministeriössä. Mitään järjellistä syytä
käsittämättömään pikapäätökseen ei annettu. Mutta porakaivojen syvyydet 100-200m- antavat mielenkiintoista
lisäviitettä mistä on kyse.

Vyyhdet alkavat nivoutua entistä oudommiksi. Miksei Olkiluodossa tehtyjä 2v kestäneitä maaperästä silminnähden
meren pohjista kuplivien kaasujen alkuperätutkimuksia julkaistu. Jami Jokisen 2009 L.S. lehden palkittu kertomus Olkiluodon maaperässä elävistä arkeista, bakteereista ja vastaavista fotosynteesistä vapaasta löydetystä kasvustosta noin 300m syvyydessä kerrottiin. Tämän kasvuston biomassan suuruuden kerrottiin olevan isompi kuin päällään olevan synkän kuusikon. Joten mistään pienesiintymästä ei ole kyse. Mistä on riittänyt vuosimiljoonia käyttämäänsä fossiilimetaania moiset määrät?

Tiedämme, että Itämeren päällä on vuorotellut sulan meren orgaaninen elämä joka on sedimentoitunut tunnetusti
anaerobisena sekoittumattomina kerrostumien vajoamana meren pohjamutiin hapen hajottamatta. Sitten, niin tosiaan kymienkerrat Itämerialtaan päälle on tullut 2km paksut jääkausimassat painamaan tätä orgaanista metaanijäätä yhä syvemmälle rikkonaiseen peruskallioon, jota jäät ja tektoniikkaliikunnot Atlantilta alati murentaa. Litoraanimeren tektonisaumat Skotlannilta Ruotsin ja Olkiluodon läpi Laatokan pohjoisosiin ovat tunnetusti pullollaan hiilivetykertymiä. Pohjanlahden alueella porataan runsaista hiilivetyesiintymistä. Pitkin Norjan rannikkoa aina Venäjälle asti. Aina Pohjolan ympäri Kuolan niemimaalle. Nyt kuulimme Puolan löytäneen rannikoltaan valtavat 300v riittävät kaasuvarantonsa keväällä 2010. Saksan hiilivarannot on vanha tuttu. Ympyrä sulkeutuu ja mitä onkaan keskellä. Aivan oikein jääkauden työstämä maailman suurin ja tunnetuin loputtomien tektoniikkojensa ja jääkausien survoma allaspohja Itämeremme. Joka on ollut kaiken edelläkerrotun öljyn synnytyksen isä ja äiti yhtä aikaa.

Siksi ympäräristöministeri ei salli porakaivoja maahamme, koska pursuava öljy löytyisi niissä väkisin. Siksi Posiva salaa 600m syvyysylitykset, koska ne ovat t ä y n ä  öljyjohdannaisia. Siksi Puolan haluttiin keskeyttävän 2011 porauksensa, jottei koko Euroopan rikkainta öljyallasta päästäisi hyödyntämään. Ydinvoimateollisuus on ollut
valmis näköjään tekemään ihan mitä tahansa, ettei tämä energiatekniikat aivan uusille tasoilleen nostava öljyaarre
löytyisi. Olen kuullut niinikää useilta luotettavilta tahoilta, että Saksa tiesi tämän jo 40-luvuilla. Saksa mittasi öljyvarantoja Ruotsin laskuun mm. 70-luvun öljykriisin laukaisemana. Mutta uudempaakin mittausta on, USA tehnyt 1997. Suomalainen yksityishenkilö porasi tänä kesänä miljardin öljytaskuun maassamme ja yksinkertaisesti k a t o s i !. . Nyt USA vaatii maailman suurinta öljyn Itämeriallasta omaksi NATO öljylähteekseen ajamalla Venäjää loitomma. Päivällinen on siis katettu. Ydinvapaa energiamme olkoon luonnollisin ö l j y !
  Cool Cool Cool Cool Cool
tallennettu

sfnet.keskustelu.energia

16,17, 18.11.2010 mumeroisarjat 300-310 > 610-620.
+Korjattu SUPO:n jäljiltä, Päivitys 24.11.2010.
http://sfnet.fi/group.php?id=27984&newsgroup=sfnet.keskustelu.energia&sid=
Tuosta vaan eteenpäin. . .
Viheraho
Administrator
*****
Viestejä: 10460

Minä itte :)


WWW
« Vastaus #1 : Syyskuu 02, 2010, 06:39:02 am »

etkös sä asu siellä.
ala pumppaamaan öljyä saat siitä rahaa ja kuten tiedät rahan vallalla on paljon helpompaa taistella vääryyttä vastaan.
Eli poraappas kaivo niin saadaan öljyä.
huolitko mut osakkaaksi?
tallennettu
manoil
Member
*
Viestejä: 292


ФСБ представитель Финляндии


« Vastaus #2 : Syyskuu 02, 2010, 07:22:28 am »

Ohhoh... Onko Suomesta tulossa rikas öljyvaltio, kuten Norjasta. Paljon on salattua tietoa meidän TV:stä tutulla. Artolla. Ikävä sivujuonne vain on, että Arton kaikki teoriat liittyvät ydinvoiman kampittamiseen. Mutta tämähän voi olla pelkkää sattumaa.  Epävarma

Tässä valossa Suomen poliittinen johto pelkää tulla öljyvaltioksi. Siitähän seurausi samaa, kuten kävi Tsetseniassa. Kaikki pommitettiin maan tasalle, jotta Tsetsenia säilyisi osana Venäjää.

Ja saattaisipa USA:kin hyökätä sillä verukkeella, että Olkiluodossa kehitellään ydinaseita tai Arto puhaa pajassaan kemiallisia taistelukaasuja tai peräti pernaruttoaseita.

Joten on perin viisasta Suomen valtiovallalta, että pidetään öljy- ja kaasuvaramme piilossa. Hys..hys.. Arto!
tallennettu
manoil
Member
*
Viestejä: 292


ФСБ представитель Финляндии


« Vastaus #3 : Syyskuu 02, 2010, 07:48:00 am »

Lainaus käyttäjältä: TV:STÄ tuttu Arto
Suomalainen yksityishenkilö porasi tänä kesänä miljardin öljytaskuun maassamme ja yksinkertaisesti k a t o s i !. . Nyt USA vaatii maailman suurinta öljyn Itämeriallasta omaksi NATO öljylähteekseen ajamalla Venäjää loitomma. Päivällinen on siis katettu. Ydinvapaa energiamme olkoon luonnollisin ö l j y !       

Artolla on tietysti hänen salaisessaX_file-kansiossa tieto siitä, kuka katosi ja missä tuo porausreikä on. Liekö muistettu edes tukkia sitä reikää?  Epävarma

Tätä vauhtia, minä, jäteöljyn kierrättäjä ja puhdistaja, veikkaan, että Artokin katoaa, kuin pieru Saharaan. Suurvaltapolitiikalla leikkiminen ei ole naurun asia.

Muistammehan, miten Paavo Rissaselle kävi, vaikka hän ei sotkeutunut näin pahasti suurvaltojen politiikkaan, kuten Arto!
http://www.niksula.hut.fi/~suomi/homokaasu.html
tallennettu
manoil
Member
*
Viestejä: 292


ФСБ представитель Финляндии


« Vastaus #4 : Syyskuu 02, 2010, 13:13:08 pm »

Lainaus käyttäjältä: TV:stä tuttu Arto
Suomalainen yksityishenkilö porasi tänä kesänä miljardin öljytaskuun maassamme ja yksinkertaisesti k a t o s i !. .

Arto-poika on nyt niin vaarallisen asian kimpussa, että suosittelisin Artolle laittamaan eläintenseurannassa käytetyn GPS:n rektaaliin, jotta isä Matti ja äiti Toini voi seurata, mihin päin maailmaa Arto-poika katosi.

Noin tulenarkojen asioiden paljastamisesta ei hyvä seuraa, sanokaa minun sanoneen.

Muuten jäikö ne porauslaitteet sinne reiäntekopaikalle, kun poraaja katosi? Mulla olis niille laitteille käyttöä!
tallennettu
manoil
Member
*
Viestejä: 292


ФСБ представитель Финляндии


« Vastaus #5 : Syyskuu 02, 2010, 14:46:56 pm »

Minulla muuten olis Arton ydinvoima/ TVO/ Supo-painajaiseen toimiva ratkaisu.
Yksinkertaisesti se on: Truxalia ja rakkautta
http://www.laakeinfo.fi/Medicine.aspx?m=478&i=LUNDBECK_TRUXAL

Kuten tunnettua, minulla on myös ylilääkärin paperit:
http://www.facebook.com/group.php?gid=36444187482
Lainaus
Nimi:Nilsiän Öljysheikki
Luokka:Yhteiset kiinnostuksenkohteet - Terveys ja hyvinvointi
Kuvaus:Nilsiän Öljysheikki Tauno Kuosmanen (1928-2008) - maailman viisain mies: Ylilääkäri, kemisti, sähköinsinööri, rakennusinsinööri, kouluttaja, kuntouttaja, pääjohtaja ja koulutettu sheikki. Erikoismies, johon muut eivät pysty!Yksityisyys:Avoin: kaikki sisältö on julkista..

Eli tässä olis sulle resepti:


Asiakas: Arto Lauri
Lääke:
Tabl Truxal 50 mg
D.S. 1 tabl. 3 kertaa päivässä
Ydinvoima-/ Supo-/ TVO-painajaisen hoitoon.

2.9.2010
Tauno Kuosmanen, ylilääkäri SV 3321052

Tulostat tämän ja viet apteekkiin.
Oireet helpottavan 2 - 3 viikon kuluttua lääkityksen aloittamisesta.
tallennettu
TV:stä tuttu Arto
Full Member
****
Viestejä: 1633


SäteilyIONI eroosiotaivaita by TVO/Forttum.


« Vastaus #6 : Syyskuu 02, 2010, 18:23:58 pm »

Arto-poika on nyt niin vaarallisen asian kimpussa, että suosittelisin Artolle .. . .voi seurata, mihin päin maailmaa Arto-poika katosi.

. . .Niin. . . .

Oliko tämä kenties SUPO:n,

 NATO:n tai kenties

 IAEA:n kauttasi välittämä suora murhauhkaus?

- MIKÄ tässä on SUPO:stasi se varsinaisin syy toimia kuin suoli solmussa.
   __________________________________
tallennettu

sfnet.keskustelu.energia

16,17, 18.11.2010 mumeroisarjat 300-310 > 610-620.
+Korjattu SUPO:n jäljiltä, Päivitys 24.11.2010.
http://sfnet.fi/group.php?id=27984&newsgroup=sfnet.keskustelu.energia&sid=
Tuosta vaan eteenpäin. . .
manoil
Member
*
Viestejä: 292


ФСБ представитель Финляндии


« Vastaus #7 : Syyskuu 02, 2010, 18:42:14 pm »

Arto-poika on nyt niin vaarallisen asian kimpussa, että suosittelisin Artolle .. . .voi seurata, mihin päin maailmaa Arto-poika katosi.

. . .Niin. . . .

Oliko tämä kenties SUPO:n,

 NATO:n tai kenties

 IAEA:n kauttasi välittämä suora murhauhkaus?

- MIKÄ tässä on SUPO:stasi se varsinaisin syy toimia kuin suoli solmussa.
   __________________________________

Älä nyt päästä paranoijaasi valloilleen. Itse kerroit, että öljynporaaja on kadonnut mystisesti Suomessa, kun on osunut miljardien arvoiseen öljysuoneen. Sitä taustaa vasten arvelin, että sinäkin saatat kadota, kun paljastat suurvalloille Suomen suunnattomat öljyvarat.

Muuten, missä tuo öljynporaaja on kadonnut. Pitäis vähän saada dokumenttia ja näyttöä, ettei tuokin mene vainoharhaisuutesi tiliin.

Sitä kun on helppo heittää kaikenlaista mielikuvitusjuttua, kun ei tarvitse esittää mitään näyttöä juttujen tueksi.

No, ihan aikuisen oikeasti. Nato, Supo IAEA ja FSB on kannoillasi. Tarvitset nyt ensialkuun 0,5mm pläkkipellistä tehdyn foliopipon.
tallennettu
TV:stä tuttu Arto
Full Member
****
Viestejä: 1633


SäteilyIONI eroosiotaivaita by TVO/Forttum.


« Vastaus #8 : Syyskuu 03, 2010, 13:17:27 pm »

Öljyä III

KOKO systeemi näyttää toimivan kuin mielenkiintoinen kellon koneisto. Liitän mukaan nyt asian ymmärtämisessä tärkeän biologisen typen happi-anairobisen kierron mekanismit. Joka kertoo miten metaanijää muodostuu hapettomasti Itämeren planktontuoton vajoavasta deuterusmassasta. Sama anaerobisuus takaa myös hapettomina seisovissa soissamme, ettei muodostunut biomassa karkaa hapettuen hiilidioksidiksi. Tosiaan itse Suomesta tunnen kolme erillistä tektonista saumaa, joissa oleva öljy ja kaasu pääsevät varastoitumaan ja liikkumaan poispäin Itämereltä Venäjään, Norjaan, Englannin öljyporausaltaisiinsa ja kaasutaskuihin. Keskeisin on tuttu Skotlanti, Ruotsin järvet-Olkiluoto- Laatokan Pohjoisosan Litoraanisauma. Huomaa siis ei Litoriinimeren vaan paljon vanhempi puskusauman sulkema oikea suolainen Litoraanimeri! Sitten epäselvempi tietoni Kuhmo-Kemi ja (Kuusamo-Kuhmo)- Enontekiö. Mörnerin erikoisalaan kuuluu esim. meren syvänteistä noin 2 km syvyydessä olevan paineistetun merisedimenttien anaerobisen toiminnan tuottama metaanijääklatraatin faasimuutosräjähdykset.

Eli bioaine muodostuu perusplanktonistoissa meren pohjaan vajoten satavasta ns. "merilumesta". Orgaanisen planktonin kuolleesta deuterustuotteesta. Se ei kerrostuneissa vähäliikkeisissä, kylmissä vesissä hapetu ja kun joutuu joko meressä tai jääkaudessa n. 2km paksun veden tai jään paineistamaksi siitä muodostuu jään kaltainen kiinteämpi aine kaasusta, metaanijää. Prosessi tunnetaan mm. mustien savuttajien bioprosesseista. Maan tärkeässä biomassan typpikierrossa mm. valumavesinä on lisäksi ainoa mekanismi, joka kykenee tiettävästi poistamaan orgaanisesta massasta pois typpikaasut! Kierron koko idea on simppeli. Vuoron perää Itämeren altaan päällä on sulan meren klasiaalijakso, jolloin valtavat määrät tätä auringon fotosynteesin biohiilivetyjen deriusta kerrostuu anaerobiseen liikkumattomiin Itämerisyvänteisiin. Kun tulee vuorostaan jääkausi päälle niin jään paksuuden massa painaa tämän metaanikaasun nestejääksi. Joka puolestaan injektoitoi jatkuvien tektoniikkojen ja jääkausien paloittamaan sedimentoituvaan peruskallion huokosistoon nuo biomaterian kertymät paineellaan.

Jossa saavat taas Atlantin selänteen tektoniikan jatkuvasta +5cm/v Kölivuorelta välittyvistä lisäpaineistuksista energiaa muuttua öljyiksi ja kaasuiksi. Tämä jaksotus on toistunut Itämerellä lukuisat kerrat. Samantyyppinen mekanismi toisaalla painaa myös maan päälliset Suomessa n. 2m keskipaksut fossiloituvat ja niin ikään anaerobiset turvevarat maan uumeniin muuntumaan öljyiksi, kaasuiksi ja vastaaviksi. Kun metaanijään onteloitten päällä oleva 2km jäämassa on kadonnut viimeisestä jääkaudesta on tuo alkujaan kiintojääklatraatti muuttunut epävakaammaksi kaasuksi paineen kadottua. Metaanijäät vapautuu n 1 680-kertaiseksi herkkäliikkeiseksi metaanikaasuiksi. Muodostaen valtavia havaittuja tsunamiräjähdyksiä ja hyökyaaltoja sulaneeseen itämerialtaaseen. Jonka räjähtämiskraateista on löydetty yhä jälkiä mm. Turun ja Tukholman edustoilta Öröstä, Olkiluodosta yms.. Jopa 1980-luvun jälkeisiin kuplintoineen jopa 3m* 8ha alueiltaan.  Kirjasta "Elävä akvaario."
http://kuvaton.com/k/Z6E.jpg

« Viimeksi muokattu: Syyskuu 03, 2010, 13:27:15 pm kirjoittanut TV:stä tuttu Arto » tallennettu

sfnet.keskustelu.energia

16,17, 18.11.2010 mumeroisarjat 300-310 > 610-620.
+Korjattu SUPO:n jäljiltä, Päivitys 24.11.2010.
http://sfnet.fi/group.php?id=27984&newsgroup=sfnet.keskustelu.energia&sid=
Tuosta vaan eteenpäin. . .
Zuhna
Vieras
« Vastaus #9 : Syyskuu 03, 2010, 14:33:39 pm »

Mie mietinkin missä tuo Mörnerin nimi on pyöriskellyt, sehän ettiskelee vesisuonia taikavarvuilla
mutta ei suostunut James Randin miljoonan taalan haasteeseen.
tallennettu
manoil
Member
*
Viestejä: 292


ФСБ представитель Финляндии


« Vastaus #10 : Syyskuu 03, 2010, 14:38:41 pm »

Lainaus käyttäjältä: TV:stä tuttu kvanttiydinfyysikko
Suomalainen yksityishenkilö porasi tänä kesänä miljardin öljytaskuun maassamme ja yksinkertaisesti k a t o s i !. .

Entäs se kadonnut suomalainen poraaja, joka osui miljardien öljysuoneen. Älä pidä hullua jännityksessä, vaan kerro lisää! Nimiä, paikkoja, jne...
tallennettu
manoil
Member
*
Viestejä: 292


ФСБ представитель Финляндии


« Vastaus #11 : Syyskuu 03, 2010, 15:52:57 pm »

Mie mietinkin missä tuo Mörnerin nimi on pyöriskellyt, sehän ettiskelee vesisuonia taikavarvuilla
mutta ei suostunut James Randin miljoonan taalan haasteeseen.

He..heh!  Eli nämä Arton vouhottamat Suomen öljyvarat ja kadonnut öljynporaaja olikin huijari Mörnerin keksintöjä.  Virnistää
Maksoivatkohan Arto ja Styrge paljonkin Mörnerille, että saivat tämän huijarin Suomeen?
tallennettu
TV:stä tuttu Arto
Full Member
****
Viestejä: 1633


SäteilyIONI eroosiotaivaita by TVO/Forttum.


« Vastaus #12 : Syyskuu 03, 2010, 16:53:46 pm »

. . Tulin vaan ihmeelle todetessani miten Zäp lähti ja tilalle saatiin . . .oilsheikkari? Virnistää
   _____________________________________________________
tallennettu

sfnet.keskustelu.energia

16,17, 18.11.2010 mumeroisarjat 300-310 > 610-620.
+Korjattu SUPO:n jäljiltä, Päivitys 24.11.2010.
http://sfnet.fi/group.php?id=27984&newsgroup=sfnet.keskustelu.energia&sid=
Tuosta vaan eteenpäin. . .
manoil
Member
*
Viestejä: 292


ФСБ представитель Финляндии


« Vastaus #13 : Syyskuu 03, 2010, 17:10:37 pm »

. . Tulin vaan ihmeelle todetessani miten Zäp lähti ja tilalle saatiin . . .oilsheikkari? Virnistää
   _____________________________________________________

Niin, tämä on normaali käytäntö meillä Supossa. Laitetaan uus mies remmiin, kun vanha väsyy ja turhautuu.

Mutta sulla nyt on niin levottomat jutut, että pelkkä foliopipo ei auta, vaan tarvitset tällaisen kokovartalofolion, mihin neutroni- ja betasoihdut pysähtyy:



Oletko muuten harkinnut sitä Truxalia? Pidemmän päälle se olis toimivin ratkaisu. Auttaa mm. CIA:n FSB:n ja Supon vainoamiseen. Kokeile 2 viikkoa, niin huomaat eron.
tallennettu
Arina
Member
*
Viestejä: 30


« Vastaus #14 : Syyskuu 03, 2010, 18:45:58 pm »

Keskeisin on tuttu Skotlanti, Ruotsin järvet-Olkiluoto- Laatokan Pohjoisosan Litoraanisauma. Huomaa siis ei Litoriinimeren vaan paljon vanhempi puskusauman sulkema oikea suolainen Litoraanimeri!

Miten on mahdollista ettei "litoraanimeri"-nimellä netistä löydy muuta tietoa kuin sinun omat tuotoksesi?Huh


tallennettu
Sivuja: [1] 2 3 Tulostusversio 
« edellinen seuraava »
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2006-2007, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!