Taitaa soneran numerot olla muilla opetaattoreilla? minulla on 3 040 alkuista ja ne saunalahdella.
soneralle ei ole paluuta.
http://www.taloussanomat.fi/tietoliikenne/2010/05/21/kannykkanumerot-eivat-ole-loppumassa/20107284/12"Kännykkänumerot eivät ole loppumassa"
Lehtikuva/Kuvankäsittely Taloussanomat
"Kännykkänumerot eivät ole loppumassa"
Teleoperaattori TeliaSonerassa pelätään, että kännykkänumeroiden nykyistä hitaampi kierrätys voisi johtaa pulaan numeroista. Viestintäviraston mukaan numeropula ei ole kuitenkaan todellista.
Hyvä6
KommentoiKommentoi
Lähetä kaverilleLähetä
Tulosta (HTML)Tulosta (HTML)
Tallenna (PDF)Tallenna (PDF)
Del.icio.usDel.icio.us
FacebookFacebook
twitterTwitter
Aleksi Moisio
Aleksi Moisio
21.5.2010 13:45
Kommentit 20
Turun Sanomat kertoi perjantaina kännykkänumeroiden kierrätyksen aiheuttavan tietosuojaongelmia.
Lehden mukaan tietosuojaan liittyviä ongelmia on syntynyt, kun operaattorit ovat myyneet käytöstä poistuneita matkapuhelinnumeroita uusille asiakkaille. Numeroiden uudet omistajat ovat saaneet esimerkiksi entisille omistajille tarkoitettuja viestejä ja puheluita.
21:18Osake
Kurssi laskussa
TeliaSonera
-0,06 %
4,654
-0,00
Esimerkiksi TeliaSonera pitää yksityishenkilöiden numeroita "jäädytettynä" kolmen kuukauden ajan ennen kuin se kauppaa ne eteenpäin.
Eräänä keinona tietosuojaongelmien ratkaisemiseen on ehdotettu karenssiaikojen pidentämistä. Tällaista pohditaan operaattorien etujärjestössä Ficomissa.
Turun Sanomien haastatteleman Ficomin lakimiehen Marko Lahtisen mukaan alan itsesääntelyohjeistukseen ollaan kirjaamassa karenssiajan pidentämistä puoleen vuoteen.